AMI Bearings Inc.
UCFL208-24C4HR23
UCFL200C4HR23 Series Normal-Duty Set-Screw Locking 2-Bolt Flange Unit
Item #101500129
- 2-Bolt Flange
- Normal-Duty & High Temperature-Duty
- 1 1/2" Shaft Size
- Setscrew Locking Collar
- Contact Seals
| Temperature Range [Max] | 450 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 5 43/64 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 2.016 in |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Width | 1 13/32 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Bolt Circle Dia. | 5 43/64 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.937 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.748 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, High Temperature-Duty |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 6 7/8 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 3.32 LB |
| EAN or UPC | 808250231621 |
