AMI Bearings Inc.
UCFL214C4HR23
UCFL200C4HR23 Series Normal-Duty Set-Screw Locking 2-Bolt Flange Unit
Item #101498262
- 2-Bolt Flange
- Normal-Duty & High Temperature-Duty
- 70 mm Shaft Size
- Setscrew Locking Collar
- Contact Seals
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Size | M20 |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Flange Thickness | 24 mm |
| Housing Length | 265 mm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 160 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 216 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Flange Style | 2-Bolt |
| Shaft Dia. | 70 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 75.4 mm |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 30.2 mm |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, High Temperature-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 23 mm |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 74.6 mm |
| Temperature Range [Max] | 450 °F |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 216 mm |
| Housing Width | 54 mm |
| Weight | 10.54 LB |
| EAN or UPC | 808250274079 |
