- 1/2" Non-Metallic Diaphragm Pump
- 1/2" NPT Inlet, 1/2" NPT Outlet
- 13 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: Kynar®
- Ball: Teflon®
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Lightweight, compact size
- Leak-free bolted construction
- Stall-free air valve operation
- Good material compatibility with corrosive fluids and harsh environments
- Portable and easy to apply
- Can be mounted in any configuration
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
| Maximum Pumpable Solids Size | 3/32 in |
| Displacement (gal/cycle) | 0.04 |
| Fluid Inlet | 1/2 in NPT |
| Width | 6 7/16 in |
| Air Motor Type | Standard |
| Wetted Material | PVDF/Kynar® |
| Fluid Outlet | 1/2 in NPT |
| Operation Temperature [Max] | 200 °F |
| Seat Material | Kynar® |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Air Inlet | 1/4 |
| Body Material | Polypropylene |
| Manifold Material | Kynar® |
| Flow [Max] | 13 gal/min |
| Operation Temperature [Min] | 10 °F |
| Manifold Type | Multi-Port Manifold |
| Height | 11 1/4 in |
| Inlet Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Ratio | 1:1 |
| Air Consumption [Max] | 1 ft3/min |
| Length | 8 3/8 in |
| Pump Type | 1/2 in Non-Metallic |
| Hardware Material | Stainless Steel |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Ball/Check Material | PTFE |
| Weight | 11.97 LB |

