- 1" Metallic Diaphragm Pump
- 1" NPT Inlet, 1" NPT Outlet
- 35 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: Aluminum
- Ball: Acetal
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Stall-free air valve operation
- Leak-free bolted construction
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
| Hardware Material | Stainless Steel |
| Manifold Material | Aluminum |
| Wetted Material | Aluminum |
| Operation Temperature [Min] | 35 °F |
| Height | 12 1/2 in |
| Fluid Outlet | 1 in NPT |
| Operation Temperature [Max] | 150 °F |
| Ratio | 1:1 |
| Maximum Pumpable Solids Size | 1/8 in |
| Length | 8 9/16 in |
| Manifold Type | Single-Port Manifold |
| Fluid Inlet | 1 in NPT |
| Displacement (gal/cycle) | 0.16 |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Pump Type | 1 in Metallic |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Ball/Check Material | Acetal |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Inlet | 1/4 |
| Air Motor Type | Standard |
| Width | 8 in |
| Air Motor Material | Aluminum |
| Seat Material | Polypropylene |
| Diaphragm Material | Nitrile |
| Body Material | Aluminum |
| Inlet Pressure [Max] | 120 psi |
| Weight | 21.01 LB |

