- 1" Metallic Diaphragm Pump
- 1" NPT Inlet, 1" NPT Outlet
- 35 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: 316 Stainless Steel
- Ball: Teflon®
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Stall-free air valve operation
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
- Leak-free bolted construction
| Seat Material | Kynar® |
| Air Inlet | 1/4 |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Air Motor Type | Standard |
| Wetted Material | 316 Stainless Steel |
| Fluid Outlet | 1 in NPT |
| Manifold Type | Single-Port Manifold |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Operation Temperature [Max] | 200 °F |
| Ratio | 1:1 |
| Manifold Material | 316 Stainless Steel |
| Air Inlet Type | NPT |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Inlet Pressure [Max] | 120 psi |
| Air Motor Material | Cast Iron |
| Width | 8 in |
| Operation Temperature [Min] | 10 °F |
| Maximum Pumpable Solids Size | 1/8 in |
| Height | 12 1/2 in |
| Displacement (gal/cycle) | 0.16 |
| Ball/Check Material | PTFE |
| Hardware Material | Stainless Steel |
| Body Material | Cast Iron |
| Length | 8 9/16 in |
| Fluid Inlet | 1 in NPT |
| Pump Type | 1 in Metallic |
| Weight | 33.73 LB |

