- 1" Metallic Diaphragm Pump
- 1" BSP Inlet, 1" BSP Outlet
- 35 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: Aluminum
- Ball: Nitrile
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Stall-free air valve operation
- Leak-free bolted construction
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Seat Material | Aluminum |
| Manifold Type | Single-Port Manifold |
| Fluid Outlet | 1 in BSP |
| Height | 12 1/2 in |
| Width | 8 in |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Fluid Inlet | 1 in BSP |
| Body Material | Aluminum |
| Air Motor Material | Aluminum |
| Air Inlet | 1/4 |
| Inlet Pressure [Max] | 120 psi |
| Air Motor Type | Standard |
| Air Inlet Type | NPT |
| Manifold Material | Aluminum |
| Ratio | 1:1 |
| Length | 8 9/16 in |
| Displacement (gal/cycle) | 0.16 |
| Diaphragm Material | Nitrile |
| Ball/Check Material | Nitrile |
| Hardware Material | Steel |
| Wetted Material | Aluminum |
| Pump Type | 1 in Metallic |
| Maximum Pumpable Solids Size | 1/8 in |
| Weight | 0.22 LB |

