- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Pneumatic
- 4-Way
- 2 Position
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Valve Duty | Standard Duty |
| Stations | N/A |
| Operation | Pneumatic |
| Cv Flow | 1.9 |
| Height | 2.438 in |
| Port Size | 1/4 |
| Coil Style | No Coil |
| Return Type | Pilot |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Wiring Options | None |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Operating Pressure Range | 20 psi to 150 psi |
| Solenoid | N/A |
| Spool Description | N/A |
| Length | 3 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Overrides | No Overrides |
| Voltage Rating | No Coil |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Port Type | NPT |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Installed Options | None |
| Valve Type | 4-Way, 2 Position |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Series | Alpha Series |
| Actuator Type | Pilot |
| Width | 1 in |
| Weight | 0.044 LB |

