- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Electric
- 4-Way
- 2 Position
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Spool Description | N/A |
| Installed Options | None |
| Operating Pressure Range | 20 psi to 150 psi |
| Overrides | No Overrides |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Length | 3.969 in |
| Width | 1 in |
| Coil Style | AC Standard Coil |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Wiring Options | None |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Actuator Type | Solenoid |
| Stations | N/A |
| Operation | Electric |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Port Type | NPT |
| Height | 3 7/8 in |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Valve Type | 4-Way, 2 Position |
| Return Type | Solenoid |
| Cv Flow | 1.9 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Solenoid | Double |
| Port Size | 1/4 |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Series | Alpha Series |
| Weight | 0.99 LB |

