- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Electric
- 4-Way
- 2 Position
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Valve Duty | Standard Duty |
| Actuator Type | Solenoid |
| Height | 3 7/8 in |
| Cv Flow | 1.9 |
| Stations | N/A |
| Solenoid | Single |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Coil Style | DC Standard Coil |
| Installed Options | None |
| Operating Pressure Range | 50 psi to 150 psi |
| Overrides | No Overrides |
| Spool Description | N/A |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Series | Alpha Series |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Operation | Electric |
| Port Type | NPT |
| Return Type | Spring |
| Valve Type | 4-Way, 2 Position |
| Width | 1 in |
| Wiring Options | None |
| Port Size | 1/4 |
| Length | 3.469 in |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Weight | 0.79 LB |

