- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Electric
- 4-Way
- 3 Position, Spring Centered
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Operation | Electric |
| Wiring Options | None |
| Width | 1 in |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Installed Options | None |
| Port Size | 1/4 |
| Solenoid | Double |
| Series | Alpha Series |
| Length | 3.969 in |
| Stations | N/A |
| Return Type | Solenoid |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Coil Style | AC Standard Coil |
| Valve Type | 4-Way, 3 Position Spring Centered |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Actuator Type | Solenoid |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Cv Flow | 1.9 |
| Port Type | NPT |
| Operating Pressure Range | 60 psi to 150 psi |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Spool Description | All Ports Blocked |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Overrides | No Overrides |
| Height | 3 7/8 in |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Weight | 0.99 LB |

