- Heavy-Duty Series Zinc Mist Lubricator
- 1/2" NPT
- Metal Bowl
- Twist Drain
- w/Standard Fill Option
description
- Extra rugged heavy-duty series lubricators deliver the reliable lubrication needed for long service life of air line system and equipment. Units are convertible from drop type to fog type by rotating sight dome 180°. For best results, the lubricator should be located as close as possible to the equipment being lubricated.
features
- Zinc die-cast bodies are corrosion-resistant
- Tie-rod construction simplifies unit disassembly for quick and easy servicing
- Two separate fill plugs
| Bowl Capacity | 10 oz |
| Size Designation | Heavy-Duty |
| Pressure Range [Max] | 250 psi |
| Flow | 65 SCFM |
| Bowl Type | Polycarbonate Bowl w/ Metal Bowl Guard |
| Port Type | NPT |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Sight Dome | Polyimide Nyloniz |
| Drain Type | Twist |
| Bowl Material | Polycarbonate or Steel |
| Adjustment Type | Tamper Resistant |
| Oil Capacity | 10 oz |
| Fill Option | w/Standard Fill Option |
| Port Size | 1/2 |
| Series | Heavy-Duty |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Lubricator Type | Mist |
| Component | Lubricator |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Body Size | N/A |
| Body Material | Zinc |
| Weight | 8.36 LB |
| EAN or UPC | 663023055602 |

