- Heavy-Duty Series Zinc Mist Lubricator
- 1" NPT
- Polycarbonate Bowl w/Metal Bowl Guard
- Twist Drain
- w/Quick Fill Adapter
description
- Extra rugged heavy-duty series lubricators deliver the reliable lubrication needed for long service life of air line system and equipment. Units are convertible from drop type to fog type by rotating sight dome 180°. For best results, the lubricator should be located as close as possible to the equipment being lubricated.
features
- Zinc die-cast bodies are corrosion-resistant
- Tie-rod construction simplifies unit disassembly for quick and easy servicing
- Two separate fill plugs
| Bowl Type | Metal Bowl |
| Sight Dome | Polyimide Nyloniz |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Port Size | 1 |
| Fill Option | w/Quick Fill Adapter |
| Oil Capacity | 10 oz |
| Flow | 75 SCFM |
| Series | Heavy-Duty |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Pressure Range [Max] | 200 psi |
| Size Designation | Heavy-Duty |
| Bowl Capacity | 10 oz |
| Adjustment Type | Knob |
| Body Material | Zinc |
| Component | Lubricator |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Drain Type | Twist |
| Port Type | NPT |
| Bowl Material | Polycarbonate or Steel |
| Lubricator Type | Mist |
| Body Size | N/A |
| Weight | 7.85 LB |
| EAN or UPC | 663023053066 |

