- Quadruplex Set
- 2 1/4" ID x 3.5433" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 1,750 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Service center personnel can advise what listings and approvals motors carry, but cannot evaluate nor recommend what motors may be suitable for use in hazardous environments
| Preload Level | Heavy |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 3.54331 in |
| Cage Material | Phenolic |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Limiting Speed - Oil | 600 rpm |
| Axial Spring Constant | 23.2 lb/in |
| No. of Balls | 32 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Dia. | 0.25 in |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Dynamic Thrust Capacity | 7700 lb |
| Contact Angle | 65° |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| No. in Set | Quadruplex Set |
| Width of Set | 2 1/2 in |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Preload Amount | 1750 lbf |
| Drag Torque of Preloaded Set | 12 lb/in |
| I.D. | 2 1/4 in |
| Housing Shoulder Diameter | 3.145 in |
| Weight | 3315.7 LB |
| EAN or UPC | 4054364935689 |

