- 14.830 mm Roller Diameter
- 16.950 mm Overall Length
- V-Groove Type
- Eccentric Studded Guide Wheel
description
- Bishop Wisecarver's DualVee® studded guide wheels provide simplified installation without the need for support bushings. Guide wheels are permanently attached to threaded studs in eccentric and concentric versions. Available in carbon steel for heavy-duty loading conditions or overmolded polymer for light-duty applications. Ideal for use in a wide variety of environments from the clean room to the sawmill.
features
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
- Easy installation and eccentric adjustment
- Steel version has 52100 carbon steel double row angular contact ball bearing with 303 stainless steel threaded stud
- Polymer version has 440C stainless steel single row ball bearing with 303 stainless steel threaded stud
- Inside vee or outside vee surfaces can be employed to support loads
| Type | Eccentric |
| Thread Type | Metric |
| Type of Bearing | Steel Shielded |
| Stud Thread Concentric | M6 x 1.0 |
| Offset | 0.46 mm |
| Journal Diameter | 5.56 mm |
| Roller Type | V-Groove |
| Hex Size | 11 mm |
| Thread Pitch | 0.8 mm |
| Hex Length | N/A |
| Roller Dia. | 14.83 mm |
| Thread Diameter | M5 |
| Stud Thread Eccentric | M5 x 0.8 |
| Roller Groove Height Location | 6.15 mm |
| Material | 52100 Carbon Steel |
| Overall Length | 16.95 mm |
| Journal Length | 2.16 mm |
| Roller Width | 9 mm |
| Weight | 0.062 LB |

