- 19.58 mm Roller Diameter
- 19.33 mm Overall Length
- V-Groove Type
- Eccentric Studded Guide Wheel
description
- Bishop Wisecarver’s DualVee® studded guide wheels provide simplified installation without the need for support bushings. Guide wheels are permanently attached to threaded studs in eccentric and concentric versions. Available in carbon steel for heavy-duty loading conditions or overmolded polymer for light-duty applications. Ideal for use in a wide variety of environments from the clean room to the sawmill.
features
- Easy installation and eccentric adjustment
- Steel version has 52100 carbon steel double row angular contact ball bearing with 303 stainless steel threaded stud
- Polymer version has 440C stainless steel single row ball bearing with 303 stainless steel threaded stud
- Inside vee or outside vee surfaces can be employed to support loads
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
| Roller Dia. | 19.58 mm |
| Axial Dynamic Capacity | 27.5 N |
| Offset | 0.84 mm |
| Radial Dynamic Capacity | 55 N |
| Material | Polymer |
| Stud Length | 8.1 mm |
| Journal Length | 2.16 mm |
| Stud Thread Eccentric | M6 x 1.0 |
| Roller Width | 10 mm |
| Journal Diameter | 6.1 mm |
| Stud Thread Concentric | M8 x 1.25 |
| Thread Diameter | M6 |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Hex Length | N/A |
| Hex Size | 12 mm |
| Roller Groove Height Location | 7.3 mm |
| Type of Bearing | Shielded |
| Thread Type | Metric |
| Roller Type | V-Groove |
| Overall Length | 19.330 mm |
| Type | Eccentric |
| Weight | 0.02 LB |

