- 19.580 mm Roller Diameter
- 19.330 mm Overall Length
- V-Groove Type
- Concentric Studded Guide Wheel
description
- Bishop Wisecarver’s DualVee® studded guide wheels provide simplified installation without the need for support bushings. Guide wheels are permanently attached to threaded studs in eccentric and concentric versions. Available in carbon steel for heavy-duty loading conditions or overmolded polymer for light-duty applications. Ideal for use in a wide variety of environments from the clean room to the sawmill.
features
- Easy installation and eccentric adjustment
- Steel version has 52100 carbon steel double row angular contact ball bearing with 303 stainless steel threaded stud
- Polymer version has 440C stainless steel single row ball bearing with 303 stainless steel threaded stud
- Inside vee or outside vee surfaces can be employed to support loads
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
| Offset | 0.61 mm |
| Hex Size | 11.11 mm |
| Overall Length | 19.710 mm |
| Type of Bearing | Shielded |
| Stud Thread Concentric | M8 x 1.25 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Journal Length | 2.16 mm |
| Thread Diameter | M8 |
| Stud Thread Eccentric | M6 x 1.0 |
| Roller Groove Height Location | 7.3 mm |
| Journal Diameter | 6.3 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Roller Dia. | 19.58 mm |
| Thread Type | Metric |
| Roller Type | V-Groove |
| Axial Dynamic Capacity | 252 N |
| Stud Length | 8.1 mm |
| Radial Dynamic Capacity | 1220 N |
| Type | Concentric |
| Dynamic Load Rating | 1,220.00 N |
| Weight | 0.04 LB |

