- 1.540" Center Distance
- 20:1 Ratio
- Shaft Input
- Right Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 400 lb/in |
| Fan Cooled | No |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 7.25 x 2.50 |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3 in |
| Frame | N/A |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.056 hp |
| Bolt Center | 5 1/4 in x 4 5/16 in |
| Input HP @ RPM | 0.43 hp @ 1150 rpm, 0.72 hp @ 1750 rpm |
| Output Torque @ RPM | 380 in lb @ 1150 rpm, 435 in lb @ 1750 rpm |
| Shaft Assembly Code | J |
| Box Length | 5 1/8 in |
| Output Configuration | Right Output |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 6.97 x 4.00 |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3 29/64 in |
| Worm Position | Universal |
| Output (Shaft or Bore) Size | 3/4 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Center Distance | 1.54 in |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.5 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 29/32 in |
| Ratio | 20:1 |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.06 in |
| HP @ RPM | 0.3333333 hp @ 1200 rpm, 0.5 hp @ 1800 rpm |
| Output RPM @ Input RPM | 88 rpm @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 300 lb/in @ 1150 rpm, 300 lb/in @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1750 rpm | 435 in lb |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 87.5 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 5 1/4 x 4 5/16 |
| Max. Thrust Load @ RPM | 400 lb/in @ 1150 rpm, 400 lb/in @ 1750 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Torque Out @ 1150 rpm | 380 in lb |
| Box Height | 5 3/8 in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Lubrication | None |
| Use With | 715 |
| Box Width | 3 11/16 in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 5 1/4 in x 4 5/16 in |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.38 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 300 lb/in |
| Family Name | Std Unit |
| Motor Application | General Purpose |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Weight | 17.1 LB |
| EAN or UPC | 781711516416 |

