- 3" Center Distance
- 15:1 Ratio
- Shaft Input
- Left & Right Output
- No Lubricant
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Tags shall contain a signal word and a major message.
- Danger tags indicate an imminently hazardous situation which, if not avoided, will result in death or serious injury. The signal word Danger is to be limited to the most extreme situations. Danger tags should not be used for property damage hazards unless
- Note: A tag shall not be used in place of a permanent sign or label intended for hazards in normal use, operation or maintenance.
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Ratio | 15:1 |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2425 in lb |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Washdown Duty | No |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Center Distance | 3 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Family Name | Std Unit |
| Motor Application | General Purpose |
| Frame | N/A |
| Use With | 730 |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Input HP @ RPM | 3.41 hp @ 1150 rpm, 3.97 hp @ 1750 rpm |
| Output RPM @ Input RPM | 117 rpm @ 1750 rpm |
| Fan Cooled | No |
| HP @ RPM | 3 hp @ 1800 rpm |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 117 rpm |
| Lubrication | None |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Output Torque @ RPM | 1969 in lb @ 1750 rpm, 2425 in lb @ 1150 rpm |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1969 in lb |
| Worm Position | Universal |
| Box Length | 8 45/64 in |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711648308 |

