- 3" Center Distance
- 15:1 Ratio
- Shaft Input
- Right Output
- No Lubricant
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Danger tags indicate an imminently hazardous situation which, if not avoided, will result in death or serious injury. The signal word Danger is to be limited to the most extreme situations. Danger tags should not be used for property damage hazards unless
- Note: A tag shall not be used in place of a permanent sign or label intended for hazards in normal use, operation or maintenance.
| Family Name | Std Unit |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Frame | N/A |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Input HP @ RPM | 3.41 hp @ 1150 rpm, 3.97 hp @ 1750 rpm |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Box Length | 8 45/64 in |
| Output Torque @ RPM | 1969 in lb @ 1750 rpm, 2425 in lb @ 1150 rpm |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Use With | 730 |
| Worm Position | Universal |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Washdown Duty | No |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Center Distance | 3 in |
| Fan Cooled | No |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1969 in lb |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2425 in lb |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Lubrication | None |
| Ratio | 15:1 |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Output RPM @ Input RPM | 117 rpm @ 1750 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Output Configuration | Right Output |
| HP @ RPM | 3 hp @ 1800 rpm |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 117 rpm |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711648315 |

