- 3" Center Distance
- 5:1 Ratio
- Shaft Input
- Right Output
- No Lubricant
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 1500 in lb |
| Family Name | Std Unit |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Output Configuration | Right Output |
| Output RPM @ Input RPM | 350 rpm @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Worm Position | Universal |
| Input HP @ RPM | 5.85 hp @ 1150 rpm, 8.32 hp @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Ratio | 5:1 |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 350 rpm |
| Fan Cooled | No |
| HP @ RPM | 5 hp @ 1800 rpm |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Box Length | 8 45/64 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1408 in lb |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Center Distance | 3 in |
| Output Torque @ RPM | 1408 in lb @ 1750 rpm, 1500 in lb @ 1150 rpm |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Lubrication | None |
| Housing Material | Cast Iron |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Frame | N/A |
| Use With | 730 |
| Motor Application | General Purpose |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711648254 |

