- 16 Diametral Pitch, 80 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Bore Size | 0.375 in |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Hub Dia. | 0.88 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Diametral Pitch | 16 |
| Material | Cast Iron |
| No. of Leads | Single |
| Length Through Bore | 0.753 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.156 |
| Helix Angle | 5° 43' |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 80 |
| Weight | 1.121 LB |
| EAN or UPC | 781711635117 |

