- 10 Diametral Pitch, 1.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Double Lead, 3/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Face Thread Length | 1.375 in |
| No. of Leads | Double |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway | Yes |
| Outside Dia. | 1.45 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Diametral Pitch | 10 |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Material | Steel |
| Bore Size | 0.75 in |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Weight | 0.301 LB |
| EAN or UPC | 781711128121 |

