- 8 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 5.000" Pitch Diameter
- Quad Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Smoothest, quietest form of gearing
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Resistance to back driving with some ratios
| No. of Teeth | 40 |
| Bore Size | 1 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Helix Angle | 18° 26' |
| No. of Leads | Quadruple |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Weight | 3.501 LB |
| EAN or UPC | 781711133842 |

