- 8 Diametral Pitch, 50 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Double Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- High ratio speed reduction
- Minimal space requirements
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
| Hub Dia. | 2.31 in |
| Bore Size | 1 in |
| No. of Teeth | 50 |
| Pitch Diameter | 6.25 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| No. of Leads | Double |
| Diametral Pitch | 8 |
| Material | Bronze |
| Weight | 6.001 LB |
| EAN or UPC | 781711137468 |

