- 8 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Helix Angle | 18° 26' |
| Diametral Pitch | 8 |
| Hub Dia. | 2.19 in |
| Bore Size | 1 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| No. of Teeth | 40 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Bronze |
| No. of Leads | Quadruple |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 4.081 LB |
| EAN or UPC | 781711138007 |

