- 3" Center Distance
- 25:1 Ratio
- C-Face Quilled
- Left Output
- 140TC/180C Frame
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Box Length | 8 1/8 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2560 in lb |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| HP @ RPM | 2 hp @ 1800 rpm |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Worm Position | Universal |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Frame | 140TC, 180C |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Washdown Duty | No |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Fan Cooled | No |
| Frame Size | 140TC, 180C |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Output Configuration | Left Output |
| Center Distance | 3 in |
| Input HP @ RPM | 2.3 hp @ 1150 rpm, 2.61 hp @ 1750 rpm |
| Family Name | F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Motor Application | General Purpose |
| Output RPM @ Input RPM | 70 rpm @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Lubrication | None |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 70 rpm |
| Ratio | 25:1 |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Use With | 730 |
| Output Torque @ RPM | 2051 in lb @ 1750 rpm, 2560 in lb @ 1150 rpm |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 2051 in lb |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711607008 |

