- 48 Diametral Pitch, 80 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Teeth | 80 |
| Hub Dia. | 0.62 in |
| No. of Leads | Single |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.078 |
| Bore Size | 0.25 in |
| Material | Bronze |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 48 |
| Pitch Diameter | 1.667 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Length Through Bore | 0.466 in |
| Helix Angle | 3° 35' |
| Weight | 0.121 LB |
| EAN or UPC | 781711135747 |

