- 24 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Length Through Bore | 0.56 in |
| No. of Leads | Single |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Teeth | 40 |
| Hub Dia. | 0.62 in |
| Bore Size | 0.25 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 1.667 in |
| Diametral Pitch | 24 |
| Material | Bronze |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| Weight | 0.191 LB |
| EAN or UPC | 781711135983 |

