- 6 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Helix Angle | 4° 46' |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Leads | Single |
| Pitch Diameter | 6.667 in |
| Bore Size | 1 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 2.44 in |
| Length Through Bore | 1.88 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| No. of Teeth | 40 |
| Material | Cast Iron |
| Diametral Pitch | 6 |
| Weight | 7.101 LB |
| EAN or UPC | 781711132067 |

