- Reborable Brass Gear
- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 1 1/8" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Parallel shaft applications
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 32 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 300 RPM | 16.9 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter | 1.125 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 17.6 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Length Through Bore | 0.1875 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 0.25 in |
| Torque at 1200 RPM | 12.6 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 15.2 lb/in |
| Material | Brass |
| Bore Range [Min] | 0.25 in |
| Torque at 1800 RPM | 10.7 lb/in |
| Outside Dia. | 1.1875 in |
| Bore Range [Max] | 0.25 in |
| No. of Teeth | 36 |
| Hub Dia. | N/A |
| Bore Range | 0.25 in |
| Torque at 900 RPM | 13.7 lb/in |
| Weight | 0.061 LB |
| EAN or UPC | 781711092941 |

