- 8 Diametral Pitch, 100 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hub Dia. | 3 in |
| Material | Bronze |
| Diametral Pitch | 8 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Bore Size | 1.25 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| No. of Teeth | 100 |
| Pitch Diameter | 12.5 in |
| No. of Leads | Single |
| Weight | 15.901 LB |
| EAN or UPC | 781711136683 |

