- 24 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 1.667" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| No. of Teeth | 40 |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 1.667 in |
| No. of Leads | Single |
| Bore Size | 0.25 in |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Diametral Pitch | 24 |
| Length Through Bore | 0.56 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 0.041 LB |
| EAN or UPC | 781711541371 |

