- Finished Steel Gear
- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 96 Teeth
- 3" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 0.375 in |
| No. of Teeth | 96 |
| Outside Dia. | 3.0625 in |
| Material | Steel |
| Bore Type | Finished |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Diametral Pitch | 32 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 0.688 in |
| Set Screw | Yes |
| Origin | Finished Bore |
| Hub Dia. | 1 1/4 in |
| Torque at 1200 RPM | 25.1 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/Setscrew |
| Weight | 0.501 LB |
| EAN or UPC | 781711095645 |

