- 8 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Single Lead, 3/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | N/A |
| Face Thread Length | 2.5 in |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| No. of Leads | Single |
| Keyway | Yes |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 1.051 LB |
| EAN or UPC | 781711129043 |

