- Size 1413
- 1.35:1 Ratio
- Double, Left - Clockwise/Right - Counter Clockwise, Left & Right Output Shaft
- Shaft Input, Facing You
description
- Designed for industrial applications where low speed/high torque drives are required.
features
- All shafts are supported by two tapered roller bearings
- Keys on the projecting shafts
- By interchanging the vent plug and drain plug you can invert the unit, thereby changing the shaft location and rotation
- Compact, rugged construction
- Precision straight or spiral tooth bevel gears
- Shafts are ground and polished, heat treated alloy steel
- One-piece housing constructed from 60-45-10 ductile iron
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 1296 rpm |
| Ratio | 1.35:1 |
| Torque Out @ 1150 rpm | 1882 in lb |
| Output Configuration | Double |
| Box Length | 7 5/8 in |
| Box Height | 5 5/8 in |
| Bolt Hole Pattern | 4.50 in x 4.50 in |
| Box Width | 8 3/4 in |
| Input Relation to Base | No Base |
| Washdown Duty | No |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Input Shaft Position | Facing You |
| Relative Shaft Rotation | Clockwise, Counter Clockwise |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Assembly | D |
| Output Relation to Base | No Base |
| Gear Style | Bevel |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 900 lb/in |
| Unit Size | 1413 |
| Output Shaft Position | Left & Right |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Shaft Arrangement | #6, #7 |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1698 in lb |
| Weight | 39.001 LB |
| EAN or UPC | 781711613627 |

