- 1 3/4" Center Distance
- 5:1 Ratio
- 140TC or 180C Frame
- C-Face Coupled Input
- Left & Right Output
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 350 rpm |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.17 hp |
| Bolt Center | 4 3/16 in x 2 3/4 in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 500 lb/in @ 1150 rpm, 500 lb/in @ 1750 rpm |
| Motor Application | General Purpose |
| Box Width | 5 1/32 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.38 in |
| Worm Position | Universal |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 7.63 x 2.50 |
| Frame Size | 140TC, 180C |
| Torque Out @ 1750 rpm | 432 in lb |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 500 lb/in |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2.0625 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 350 in lb |
| Output (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Center Distance | 1 3/4 in |
| Input HP @ RPM | 1.42 hp @ 1150 rpm, 2.55 hp @ 1750 rpm |
| Use With | 718 |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3 in |
| Box Height | 5 3/4 in |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.38 in |
| HP @ RPM | 2 hp @ 1800 rpm |
| Max. Thrust Load @ RPM | 500 lb/in @ 1150 rpm, 500 lb/in @ 1750 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Family Name | RF |
| Motor HP | 2 hp |
| Shaft Assembly Code | H |
| Bore Code | B7 |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 500 lb/in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3.8125 in |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.5 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Box Length | 5 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Output Torque @ RPM | 350 in lb @ 1150 rpm, 432 in lb @ 1750 rpm |
| Lubrication | None |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 7.38 x 4.00 |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 5 3/4 x 4 1/2 |
| Frame | 140TC, 180C |
| Ratio | 5:1 |
| Fan Cooled | No |
| Output RPM @ Input RPM | 350 rpm @ 1750 rpm |
| Weight | 27.1 LB |
| EAN or UPC | 781711528709 |

