description
- For pressure washer equipment. Its rust-resistant reinforcement and superior abrasion-resistant cover provides maximum protection aganinst adverse affects of water, oil, and animal fats.
features
- Premium pressure washer hose used extensively in the food industry
- High abrasion resistance
- High oil- and animal fat-resistant
compliances
- 0
caution
- Polycarbonate bowls are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow, or temperatures outside of the rated range. As with most plastic, some chemica
| Oil Resistance | High |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Hose I.D. | 3/8 in |
| Pounds per Foot | 0.24 lb |
| Hose Reinforcement | Braided (1) Steel Wire |
| Inner Tube Material | Nitrile Synthetic Rubber |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Hose Application | Cleaning Equipment |
| Hose Length | 100 ft |
| Cover Material | Carbryn® Synthetic Rubber |
| Hose OD | 0.69 in |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Hose Ends | N/A |
| Color | Black |
| Weight | 25.344 LB |
| EAN or UPC | 37256222467 |

