- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 22.58 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Code | C |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602 in lb |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Displacement (in³/rev) | 22.58 |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Type | Splined |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | None |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Motor Element | Gerotor |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Special Features | None |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Port Type | Manifold |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Splines | 6 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Type Code | B |
| Series | H Series |
| Corrosion Resistant | No |
| Weight | 14.7 LB |

