- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Displacement (in³/rev) | 4.5 |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Mounting Type Code | B |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Output Shaft Code | 08 |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Code | B |
| Series | H Series |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Rotation | Standard Rotation |
| Splines | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Special Features | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Type | NPTF |
| Motor Element | Gerotor |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Case Drain | None |
| Material | Cast Iron |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Paint Code | A |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Weight | 11.5 LB |

