- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646.1 in lb |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Motor Type | Spool Valve |
| Case Drain | None |
| Mounting Type Code | A |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Series | H Series |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint Code | A |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Location | Side Port |
| Duty | Standard-Duty |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Port Code | A |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Splines | 0 |
| Output Shaft Code | 08 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features | None |
| Motor Element | Gerotor |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Weight | 11.2 LB |

