- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Material | Cast Iron |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features | None |
| Port Code | G |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Size | SAE-8, 7/8-14 UNF |
| Port Location | End Port |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | A |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646.1 in lb |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Shaft Code | 01 |
| Duty | Standard-Duty |
| Series | H Series |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain | None |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Paint Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Weight | 13.0 LB |

