- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 496 in lb |
| Material | Cast Iron |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Mounting Type Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Case Drain | None |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | H Series |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Paint Code | A |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Port Type | NPTF |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Gerotor |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Port Code | B |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Shaft Type | Splined |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Flow Rate | 9.5 gal/min |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Seal Material | Buna-N |
| Splines | 6 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Weight | 11.2 LB |

