- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 7.3 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 469 rpm @ 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 469 rpm |
| Output Shaft Code | 01 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1699 in lb |
| Case Drain Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 7.3 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Case Drain | None |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Type | Manifold |
| Series | H Series |
| Port Location | Side Port |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Splines | 0 |
| Paint Code | A |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Code | C |
| Mounting Type Code | B |
| RPM [Max] | 469 rpm |
| Special Features | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Weight | 12.1 LB |

