- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 7.32 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Case Drain Code | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Displacement (in³/rev) | 7.32 |
| Case Drain | None |
| Shaft Type | Splined |
| Port Location | Side Port |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Duty | Standard-Duty |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Code | A |
| RPM [Max] | 469 rpm |
| Special Features | None |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1699 in lb |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | H Series |
| Port Type | SAE O-Ring |
| RPM [Min] | 469 rpm |
| Splines | 6 |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Motor Element | Gerotor |
| Output Shaft Code | 02 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Mounting Type Code | B |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 469 rpm @ 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Weight | 12.1 LB |

