- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.58 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602 in lb |
| Speed Sensor Options | Digital Speed Pickup (15 Pulse), 127 [5.0] Lead Wire With Packard Weather Pac Shroud Connector (A=Power, B=Signal, C=Common) |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Output Shaft Code | 01 |
| Material | Cast Iron |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 22.58 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Code | B |
| Series | H Series |
| Port Type | NPTF |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Special Features Hardware Code | BZ |
| Case Drain Code | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Special Features | Speed Sensor |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Type Code | A |
| Case Drain | None |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Location | Side Port |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Mount Type | 2 Bolt |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Splines | 0 |
| Weight | 13.0 LB |

