- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 45.09 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Series | H Series |
| Case Drain | None |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Size | 1/2 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Code | B |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Splines | 0 |
| Flow Rate | 57 lpm |
| RPM [Max] | 74 rpm |
| Pressure [Max] | 600 psi |
| Output Shaft Code | 01 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 74 rpm @ 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Min] | 74 rpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Paint Code | A |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Port Type | NPTF |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Displacement (in³/rev) | 45.09 |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3440 in lb |
| Mounting Type Code | A |
| Weight | 13.0 LB |

