- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 4.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Splines | 6 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Series | S Series |
| Material | Cast Iron |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Displacement (in³/rev) | 4.64 |
| Port Location | Side Port |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Special Features | None |
| Port Code | A |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Geroler |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Shaft Type | Splined |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain | None |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint Code | A |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Weight | 29.0 LB |

