- Spool Valve Motor Type
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Output Shaft Code | 01 |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Code | E |
| Mounting Hole Size | 0.54 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Series | S Series |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Material | Cast Iron |
| Paint Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt, SAE-A |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.18 in |
| Splines | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Motor Element | Geroler |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain Code | 2 |
| Displacement (in³/rev) | 22.7 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | BSPP |
| RPM [Min] | 153 rpm |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Special Features | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Size | 1/2 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Corrosion Resistant | No |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Weight | 29.0 LB |

