- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 4.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Duty | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Location | Side Port |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Series | S Series |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 24 |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Shaft Type | Straight |
| Port Code | E |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Splines | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Type | BSPP |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Motor Element | Geroler |
| Special Features | None |
| Paint Code | A |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Case Drain Code | 2 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 4.64 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Type Code | REF! |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Weight | 29.0 LB |

