- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Series | S Series |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain Code | 2 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Splines | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Type | BSPP |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features | None |
| Mounting Type Code | REF! |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Shaft Type | Straight |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Motor Element | Geroler |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Output Shaft Code | 24 |
| Material | Cast Iron |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Code | E |
| Paint Code | A |
| Shaft Size & Type | 0.984 in Straight w/Key |
| Port Location | Side Port |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Weight | 29.0 LB |

